Filosofie

Op weg naar vrijheid

Lammert Kamphuis

Hoe verwerk je het verlies van een geliefde? Hoe bereid je je voor op ontslag? Hoe ga je om met onrecht? Hoe leef je in eenzaamheid? Of met stress? In tijden van crisis verdwijnen soms plotsklaps veel oude zekerheden. De wereld schudt op haar grondvesten. Je voelt je kwetsbaar. Het ... [lees verder]

Het parlement van de dingen

Bruno Latour

De Franse filosoof Bruno Latour lanceerde een spraakmakend idee: we kunnen de wereld vanuit het gezichtspunt van andere mensen, dieren, planten en zelfs objecten bekijken door ons ermee te vereenzelvigen. Via rollenspellen is het mogelijk om andere personen en zaken een stem te geven in een theatraal ‘parlement der dingen’. Lato... [lees verder]

De lege hemel

Marjan Slob

De lege hemel van Marjan Slob, een van Nederlands interessantste filosofen, gaat over een groter wordend maatschappelijk probleem: eenzaamheid. Voor de lezers van Stine Jensen en Daan Roovers. [lees verder]

Langs de afgrond

Arnold Heumakers

Als Europeanen leven wij in een fundamenteel verdeelde cultuur. De scheidslijn tussen een verlichte en een romantische traditie loopt dwars door ons heen – cultureel en ideologisch zijn we niet uit één stuk. Toch is het nog altijd gebruikelijk de moderne Europese cultuur exclusief te verbinden met het gedachtegoed van de Verl... [lees verder]

Het tekort van het teveel

Damiaan Denys

Damiaan Denys (1965) is filosoof en hoogleraar psychiatrie. Zijn wetenschappelijk onderzoek richt zich op de toepassing van diepe hersenstimulatie naar psychiatrische aandoeningen. Hij was tussen 2015 en 2019 voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie. Sinds 2013 brengt Denys wetenschap in het theater. Hij schreef en speelde een theatermonoloog over angst die werd opgevoerd ... [lees verder]

Omdat je het waard bent

Marja Pruis

Als het de mens vandaag de dag op Twitter en andere sociale media zoveel gemakkelijker wordt gemaakt een glorieuze versie van zichzelf te presenteren, vraagt Marja Pruis zich af, gaat hij zelf dan ook geloven in zijn eigen onoverwinnelijkheid? Of is het tegenovergestelde aan de hand en gaan een besef ... [lees verder]

Machiavelli’s lef

Tinneke Beeckman

Waarom zou je Machiavelli (1469-1527) lezen – de term ‘machiavellisme’ staat toch voor manipulatie, bedrog en machtshonger? Dat dacht Tinneke Beeckman ook. Maar dankzij Spinoza ontdekte ze een andere Machiavelli: een geniale politieke denker uit de renaissance en passionele liefhebber van vrijheid. Machiavelli is bij uitstek een denker voor een wereld in cri... [lees verder]

De filosofie van een kat

John Gray

John Gray was hoogleraar Europese ideeëngeschiedenis aan de London School of Economics en wordt beschouwd als een van de belangrijkste Britse filosofen. Hij is nu fulltime schrijver. Eerder publiceerde hij belangrijke en veelgeprezen werken, waaronder Strohonden, Al-Qaida en de moderne tijd, Zwarte mis, De stilte van dieren ... [lees verder]